Все — із доброго чи злого — починається з малого. Я. Пінясов «Ким бути і ким не бути» (розробка уроку літературного читання)

Стандартний

Тип уроку. Уроки ознайомлення з новим твором

Мета: познайомитись з оповіданням Я.Пінясова «Ким бути і ким не бути», удосконалювати навички правильного, свідомого, виразного і швидкого читання, робити висновки з прочитаного;

збагачувати словниковий запас, розвивати мовленнєві навички учнів;

формувати вміння оцінювати вчинки героїв твору; допомогти дітям з’ясувати критерії справжньої дружби, розрізняти щирі та  фальшиві стосунки; виховувати загальнолюдські чесноти, спонукати учнів до товаришування; виховувати почуття дружби і взаємодопомоги.

 

Хід уроку

 

  1. Організаційний момент

 

Починаємо урок українського читання, отже
приготуйтесь, слухати ….(українську)
говорити …(українською),
думати…( українською),
любити …(українську),  бо це рідна мова українського народу.

 

  1. Актуалізація опорних знань
  • Пропоную повправлятися у вимові деяких звуків.

Чистомовка.

Чи то лис, чи то ліс,

Чи то кинь, чи то кінь,

Чи то кит, чи то кіт –

Звуки плутати не слід.

  • Наш артикуляційний апарат теж налаштувався на українську

 

  • Перевірка домашнього завдання

Читання за особами пісні ≪Грицю, Грицю…≫ та відповідь на запитання підручника.

 

Оцінювання домашнього завдання.

У мене я для вас невеличкий подаруночок – мультик. Знайдіть помилку (замість чоботів – шкарпетки)

 

  1. Повідомлення теми і завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності – створення проблемної ситуації

  • Сьогодні на уроці у вас дуже важливе завдання – визначити, хто такий справжній друг і дати пораду одному довірливому хлопчику…

 

  1. Вивчення нового матеріалу
  2. Завдання першого етапи роботи над текстом:

а) підготовча робота

Розповідь про автора

Трохи більше ста років тому народився автор оповідання, яке ми будемо сьогодні читати, Яків Пінясов. Він здобув педагогічну освіту, бо дуже любив дітей. Саме для дітей (а значить – для вас) він написав дуже багато книжок. Його твори виходили друком в Англії, Болгарії, Угорщині, Німеччині, Китаї, Румунії, Чехії, Словаччині.
У перекладі українською та російською мовами видано низку книжок для дітей, зокрема: Живые фонарики (1956), Обыкновенные варежки (1959), Хитрий огірок (1962), Шумный брат (1964), Лесная сказка (1966),  Говорящие туфельки (1969), Отчего лягушка сплющилась (1971), Лесной портной (1973), Снежинки (1977), Вічно живий (1980), Звичайні рукавиці (1984), Неизвестный друг (1988), Слоненок Ланг и его друзья (1988), Хвостатый Хвастунишка (1991).

б) словникова робота

слова на дошці читаємо, перекладаємо

в) ознайомлення з текстом;

аудіювання

г) перевірка цілісного сприймання;

Про кого це оповідання? (про Петруся і Миколку)

Де відбувалися події?

Скільки книжок купив Миколка? А Петрусь?

Яку книжку вибрав Петрусь?

Яку пораду дала продавщиня?

  1. Другий етап, його завдання (аналіз)

а) повторне читання тексту (естафета);

б) встановлення причинно-наслідкових зв’язків (шляпи Де Боно)

 

Фізкультхвилинка

Слово «дружба» пишемо так

Д «пишемо» носом (кажемо і вико­нуємо),

Р – підборіддям,

У – правим плечем,

Ж –«пишемо» лівим ліктем

Б – правим коліном,

А – цифру 8  –  лівою ногою,

 

  1. Вторинний синтез – третій етап роботи над текстом:

Бесіда за змістом прочитаного і вибіркове читання оповідання.

— Прочитайте першу частину оповідання (до слів: А в Петруся грошей не було). Про що ви з неї дізналися?

— Як автор переконує нас у тому, що хлопчики були друзями? (Йшли двоє товаришів. Дружні, рука в руці.)

— Як поводилися хлопчики в магазині?

— Які книжки їх зацікавили?

— Кому вдалося їх придбати? Чому?

— Прочитайте слова продавчині. Як їх слід розуміти?

— Чому Миколка почервонів, почувши слова продавчині?

— Як ви гадаєте, чи зрозумів Миколка свою провину?

— Які рядки тексту свідчать про це?

— Оцініть вчинок Миколки.

а) розкриття головної думки;

б) узагальнення істотних рис героїв, їх оцінка.

Розвиток мовлення.

— Виконайте завдання на с. 62 підручника.

— Скориставшись дібраними вами словами, охарактеризуйте свого найближчого друга (подругу). Це можуть бути не тільки ваші ровесники, а й дорослі.

Сміливий, розсудливий, добрий, уважний, злий,чемний, байдужий, хвалькуватий, легковажний, обережний, спостережливий, допитливий, щедрий, чесний, жадібний, хитрий, дбайливий.

 

Дидактична гра «Розкажи про товариша»:

(діти стоять в колі, вихователь посередині з м’ячем в руках)

–         твій друг жадібний,-

–         твій друг неслухняний,-

–         твій друг лінивий,-

–         твій друг щедрий,-

–         твій друг сумний,-

–         твій друг надійний,-

–         твій друг злий,-

–         твій друг талановитий,-

–         твій друг спокійний,-

 Діти дають стверджувальну або заперечну відповідь («Так, мій друг веселий», або «Ні, мій друг щедрий») .

Робота над прислів’ям

Поєднати частинки прислів’я рисочками

Друж-      -гат-       -ба     та        до-      -ство

-ства.        ба-       -че         -рож-      брат-

(Дружба та братство дорожче багатства.)

г) заключне виразне читання твору.

д) підсумкова бесіда.

  1. Домашнє завдання

Підготуватися до усного творчого переказу за темою ≪Як би закінчилося це оповідання, якби Миколка виконав прохання Петруся

Залишити коментар